Opublikowano 15-10-2018 Dodał sp2mm

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów.

W dzisiejszych czasach coraz więcej terenów zielonych zastępowanych jest betonowymi konstrukcjami, parkingami czy placami. Traci na tym nie tylko krajobraz, ale także człowiek, gdyż coraz mniej obcuje z przyrodą, a coraz częściej żyje w zanieczyszczonych miastach. Zapominamy, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom, hałasowi.

Uczniowie  klasy II b i II c chcąc zwrócić  uwagę uczniów naszej szkoły na potrzebę dbałości o otaczające nas środowisko posadzili na terenie szkoły 100 centymetrowego świerka. Był to także idealny moment na uczczenie w ten szczególny sposób 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. Każdy centymetr posadzonego drzewka ma przypominać, że drzewa rosnące od lat są niejednokrotnie milczącymi świadkami polskiej historii. W wielu kulturach czczone są jako symbole boskich istot lub miejsca pobytu różnych mocy. Nie brak ich w świętych księgach, mitologiach, legendach i podaniach. Panie Ewa Serafin i Anna Nawrot przypomniały uczniom, że stare drzewa pamiętają polskich powstańców i żołnierzy odpoczywających w ich cieniu. Wielokrotnie są symbolami upamiętniającymi ważne wydarzenia, miejsca bitew czy wiecznego spoczynku. Drzewa nie są tylko po to, żeby rosły. Drzewa mają uczyć pamiętania.