Opublikowano 24-10-2024 Dodał sp2mm

W dniach 16 – 19.09.2024r. uczniowie klasy 7b,7d i 7e wraz z opiekunkami: panią Mileną Jałochą, panią Beatą Szymkowiak, panią Katarzyną Mórawską oraz Katarzyną Ciechańską udali się na czterodniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim.

Wyprawę rozpoczęli od udziału w pokazie zorganizowanym w Rogalowym Muzeum Poznania, podczas którego dowiedzieli się o tajemnicach procedurze wypiekania Rogali Świętomarcińskich. Poznali elementy gwary i historii Poznania. Następna atrakcja to Poznańskie Muzeum Pyry, gdzie przygotowali według własnego pomysłu ziemniaki do pieczenia. Na miejscu dowiedzieli się dlaczego Poznań, określamy jest jako Pyrlandia. Pobyt w muzeum zakończył się degustacją pieczonej pyry.

Drugi dzień to podróż do Gniezna, gdzie odwiedzili Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, zlokalizowane na terenie zabytkowych budynków koszar 12 Regimentu Dragonów. Spacerując Traktem Królewskim, dotarli do Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym zobaczyli najstarsze zabytki związane z początkiem naszej państwowości. Następnie uczestniczyli w XXIX Festynie Archeologicznym zorganizowanym przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Trzeciego dnia ponownie odwiedzili Poznań. Uczniowie uczestniczyli w lekcji „Archeologia na co dzień” w Rezerwacie Archeologicznym Ganius Loci, w którym są prezentowane między innymi fragmenty wałów obronnych z czasów Mieszka I. Tam też poznali historię Ostrowa Tumskiego, czyli miejsca gdzie zaczęła się historia Poznania i Polski. Następnie uczniowie wzięli udział w strategicznej grze osadzonej w realiach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego z 1918 roku – „Wyścig Powstańców”.

W drodze powrotnej zwiedzili Zamek w Gołuchowie, podziwiali zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej i rozpoznawali miejsca gdzie ponownie jak 40 lat temu kręcono sceny do filmu „Akademia Pana Kleksa”.

Całkowity koszt wyjazdu w wysokości 40 tys. złotych został pokryty w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z klasą”.

Katarzyna Ciechańska