Opublikowano 28-10-2018 Dodał sp2mm

Mikołaj Jarzyna z klasy VIII f reprezentował naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Plastycznym „100 bohaterów na 100 lat niepodległości”, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 225 w Warszawie. Rywalizacja przebiegała pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Konkurs polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu banknotu o nominale 100 zł. Na awersie banknotu należało umieścić wizerunek jednego z lokalnych bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski. Integralną częścią pracy była pisemna informacja o osobie znajdującej się na banknocie umieszczona na rewersie. Mikołaj wykonał ołówkiem banknot o wymiarach 42 cm na 25 cm. Bohaterem jego pracy był brat dziadka – pan Jan Sankowski, żołnierz Armii Krajowej, który za swoją działalność partyzancką został aresztowany, a następnie zesłany w głąb ZSRR w okolice Krasnojarska, gdzie zmarł w 1945 r.

W konkursie wzięło udział 120 szkół z całej Polski. Mieliśmy przyjemność spotkać się w czasie uroczystej gali z laureatami m.in. z Nowogardu, Słupska, Katowic, Ostrołęki, Radomia, Warszawy, Piaseczna. Nadesłano na konkurs 196 prac. W kategorii klas VII-VIII Mikołaj zajął drugie miejsce i odebrał pamiątkowy dyplom oraz nagrody z rąk pana Jacka Majcherka z Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Mikołajowi gratulujemy stworzenia wyjątkowego dzieła, które upamiętniło jego krewnego – lokalnego patriotę walczącego o wolną Polskę.

Renata Miszczak