Opublikowano 04-01-2018 Dodał sp2mm
W dniach 31 sierpnia – 03 września 2017 roku w Telsiai na Litwie odbył się VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny „THEATER NATION-WINGS”. Nasze miasto reprezentowane było przez grupę teatralną „ABSOLWENCI” działającą w Teatrze Kryształki przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w składzie: Artowicz Ada, Gąsior Piotr, Jackowska Weronika, Macheta Kacper, Miszkurka Kacper, Pachulska Zofia, Szubińska Magda, Waszkiewicz Julia, opiekunka Małgorzata Szczygielska-Kluska. Myśl przewodnia tegorocznego festiwalu to: „Sztuka teatralna nie ma języka”. Poza nami w festiwalu wzięły udział grupy z Litwy, Francji i Gruzji. Każda grupa poza swoim repertuarem musiała przygotować etiudę opartą na trzech słowach-kluczach: wolność, miłość, pokój.
Do Telsiai dotarliśmy po długiej, ale urozmaiconej podróży. Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w renomowanym hotelu Sinchronas, który poza wysokim standardem zapewniał nam wspaniałe widoki na pobliskie jezioro Mastis. W Tym samym dniu odbyła się uroczysta kolacja z udziałem organizatorów i wszystkich uczestników festiwalu. Kolację uświetnił swoją obecnością Burmistrz Miasta Telsiai Petras Kuizinas.
Drugi dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w teatrze dramatycznym Zemaite. Mieliśmy możliwość odbycia próby z pełnym wykorzystaniem zaplecza technicznego teatru. Po tej wprawce teatralnej dołączyła do nas grupa z Francji i pod opieką dyrektorki festiwalu Evy Stonkeviciene i przewodniczki Aisty Korkadinovaite udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Po zwiedzaniu mieliśmy czas na przygotowanie się do oficjalnego otwarcia festiwalu oraz naszego pierwszego występu. Punktualnie o godzinie 17-ej bicie zegara umiejscowionego na frontonie budynku teatru Zemaite było sygnałem do rozpoczęcia uroczystej parady. Prowadziła ona ulicami miasta do amfiteatru. Po drodze miała miejsce ceremonia udekorowania pomnika pierwszego litewskiego teatru performance połączona z uhonorowaniem zasłużonych reżyserów i aktorów. Kulminacyjnym momentem parady było oficjalne otwarcie festiwalu teatralnego, którego dokonał burmistrz Telsiai. Po tym nastąpiło wywieszenie flag narodowych delegacji i prezentacja poszczególnych grup. Od tego momentu do końca trzeciego dnia pobytu gmach teatru opuszczaliśmy wyłącznie na nocleg i niektóre posiłki. Po oficjalnym otwarciu wszyscy udaliśmy się do teatru. Nadszedł czas na prezentacje etiud stworzonych według słów: wolność, miłość, pokój. Emocje rosły. Jako pierwsza wystąpiła grupa z Litwy. My wystąpiliśmy drudzy w kolejności i pokazaliśmy etiudę „Przebudzenie”. Pokaz zakończyła grupa z Francji. Na zakończenie organizatorzy przewidzieli analizę pokazanych etiud. Dla ułatwienia dyskusji wszyscy aktorzy i opiekunowie zajęli miejsca na scenie i wypowiadali się na temat procesu powstawania zademonstrowanych spektakli. Widzowie zaś dzielili się swoimi wrażeniami i emocjami jakie towarzyszyły im w trakcie oglądania poszczególnych etiud. Do dyskusji włączali się również zaproszeni dziennikarze, aktorzy i reżyserzy. Wymiana poglądów była bardzo owocna. Nasza etiuda zwróciła uwagę publiczności swoim uniwersalnym przekazem, oryginalną muzyką oraz doborem strojów. Rozładowaniu emocji pomógł wspólny posiłek nad jeziorem Mastis.
Trzeci dzień naszego pobytu. Śniadanie i szybciutko na warsztaty. Założenie było takie, że każda z grup ma godzinę na poprowadzenie warsztatów teatralnych dla wszystkich uczestników festiwalu. My rozpoczęliśmy jako pierwsi, a że nasze ćwiczenia i zabawy podobały się pozostałym uczestnikom, więc po pierwsze dużo nas było na scenie, a po drugie trwało to zdecydowanie dłużej. Generalnie zabawa był prześwietna. Po nas pałeczkę przejęli Francuzi, ale czasu niestety zostało już mało. Przed nami jeszcze obiad i próba przed występem z kolejną etiudą i spektaklem.
Po obiedzie ze względu na silne opady deszczu do teatru ruszyliśmy busikiem. Na miejscu odbyliśmy szybką próbę i o godzinie 16-ej po przybyciu gości wystąpiliśmy z etiudą „Tęsknota” i spektaklem „Życie moje”. Zgodnie z założeniami organizatora po zakończonym pokazie siedząc na scenie udzielaliśmy odpowiedzi na pytania z widowni. Komentarze świadczyły o tym, że przekaz był jasny i zrozumiały (synopsis sztuki w języku litewskim był dostępny dla każdego), a zastosowane środki techniczne stosownie oddawały klimat sztuki. Pozytywnie odniesiono się do stosowania przez nas różnych form teatralnych. Po nas występowała grupa z Francji ze spektaklem „Ryszard III”. Ostatnim spektaklem wieczoru i festiwalu był spektakl, którego reżyserem jest Badri Tserediani. Ceremonię zamknięcia festiwalu poprowadziła pani Eva Stonkeviciene dyrektor festiwalu oraz przedstawiciel władz miasta. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcie z ceremonii otwarcia oraz podziękowanie za przygotowanie i udział w festiwalu. Na zakończenie dnia ze względu na pogodę planowana wycieczka do muzeum wsi Samogitów została odwołana. Nie oznaczało to jednak, że nie będziemy mogli się z nim poznać. Otóż Samogici przybyli do teatru. Przygotowali dla nas tradycyjną kolację, zapoznali nas ze swoimi obyczajami. Spotkanie zakończyło się nauką ludowych tańców.
Ostatni dzień naszego pobytu w Telsiai to zdecydowanie dzień relaksu. Po śniadaniu odbyliśmy rejs statkiem po pięknym jeziorze Mastis. Następnie uczestniczyliśmy w degustacji serów znanego litewskiego producenta Dziugas. Nasz pobyt w Telsiai zbliżał się do końca. Ostatnim jego akcentem był uroczysty obiad. Poza nami uczestniczyła w nim grupa z Francji, a swoją obecnością uświetnił go gruziński reżyser Badri Tserediani. Honory gospodarza pełniła pani Eva Stonkeviciene. Po serdecznym, a jakże spontanicznym pożegnaniu ruszyliśmy do Mińska.
Udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Telsiai na długo pozostanie w naszej pamięci. Dostarczył nam mnóstwo pozytywnych przeżyć. Oglądanie spektakli było prawdziwą ucztą duchową. Rozwiązania sceniczne zastosowane przez występujące grupy były bardzo interesujące i na pewno będą stanowiły pewną inspirację w naszej pracy. Bardzo pozytywne wrażenie wywarły na nas kontakty międzyludzkie. Nie do przecenienia są życzliwość, serdeczność i zrozumienie ze strony organizatorów.
Pragniemy bardzo podziękować Burmistrzowi Miasta Mińsk Mazowiecki Panu Marcinowi Jakubowskiemu i Kierownikowi Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Pani Dianie Rokickiej za mecenat nad teatrem szkolnym, który w tym przypadku zaowocował naszym wyjazdem na Litwę.
Szczególne podziękowanie składamy Dyrektorowi Szkoły Panu Sławomirowi Domańskiemu za pomoc w przygotowaniach do wyjazdu, a przede wszystkim za przygarnięcie naszej grupy teatralnej pod dach SP2.
Małgorzata Szczygielska – Kluska