Opublikowano 17-09-2024 Dodał sp2mm

Z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22 września), który w tym roku odbywa się pod hasłem „Współdzielenie przestrzeni publicznej!” w niedzielne popołudnie 22 września zapraszamy na Zielony Ekopiknik na skwerze przy rondzie Hallera.

W godz. 15.00-18.00 będziemy rozmawiać, bawić się i uczyć, bo ochrona naszych naturalnych zasobów, dobrostan mieszkańców i zrównoważony rozwój miasta są naszymi priorytetami.

Tego dnia zainaugurujemy ważny dla miasta projekt realizowany wraz z wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w zakresie adaptacji naszego miasta do zmian klimatu pt. „Spełnienie transformacyjnego potencjału rozwiązań opartych na naturze (NbS): Od fragmentacji do integracji”. W ramach projektu zorganizujemy w Mińsku Mazowieckim Laboratorium Integracji Miejskiej, w którym razem z mieszkańcami, urzędnikami i developerami będziemy eksperymentowali i testowali wdrażanie różnych rozwiązań zielono-błękitnej infrastruktury, stanowiących tzw. rozwiązania oparte na naturze (Nature based Solutions) takie jak ogrody deszczowe, niecki filtracyjne, nawierzchnie przepuszczalne, ogrody społecznościowe itp. Testowane rozwiązania będą współrealizowane i finansowane w ramach projektu przez NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Nasze miejskie laboratorium stanie się przykładem najlepszych praktyk dla innych podobnych miast w Polsce.

W namiocie SGGW będziecie mogli porozmawiać z dr hab. Magdaleną Kuchcik klimatologiem z Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. inż. Dorota Pusłowska-Tyszewska z Zespołu Gospodarki Wodnej i Hydrologii Politechniki Warszawskiej.

A w programie Zielonego pikniku będą także:

• wystawa plenerowa Nature based solutions
  • ekologiczne gry europejskie z Punktem Europe Direct
  • zajęcia książkowo-artystyczne z MBP
  • warsztat wicia wianków z darów pola i ogrodu z Kwiaty&Chróst
  • sportowe animacje z MOSiR
  • animacje z pszczelarką Martyną Juszczak
  • ekologiczne quizzy i zabawy z Nadleśnictwem Mińsk
  • woda z saturatora PWIK
  • zrównoważony transport – prezentacja „MAN TRUCK & BUS „
  • animacje przygotowane przez szkoły: SP4 i SP5
  • instalacja florystyczna na przystanku na ul. Kazikowskiego przygotowana przez ZGK i CKZiU

oraz

animacje w autobusie elektrycznym „Moja droga do szkoły” i konsultacje z Rafałem Czerechowem, kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej dotyczące zrównoważonej mobilności, komunikacji, parkingów i wspólnych przestrzeni miejskich.

Zapraszamy w niedzielę!